News

Green Deal Study Coverpage

Zelená dohoda pro Evropu se stává významným tématem na české dezinformační scéně jako jedna z linií kritiky Evropské unie. Výzkumníci PSSI monitorovali weby známé šířením dezinformací a způsob, jakým přistupovaly k tématu Zelené dohody a klimatické změny před českými parlamentními volbami 2021 a jaké změny nastaly v jejich přístupu po volbách.

IIB Video

With Russia’s second invasion of Ukrainian territory, there is no justification for continued Czech membership in the Soviet-era relict, the International Investment Bank (IIB). 

PSSI Roundtable

Prague Security Studies Institute would like to invite you to a public panel discussion concerning space partnership dynamic in the Indo-Pacific region which will take place on March 2, 18:00 CET at Gallery Café Louvre and online. 

Perspective #17

PSSI Perspective #17 discusses the lack of active allied planning for capital markets sanctions against Russia's most prominent publicly traded companies in allied markets.

20thTTA Winner Rosette

In a ceremony held in London on February 8, the Prague Security Studies Institute was announced the winner of the Economics and Financial Affairs Award at the prestigious 20th Annual Think Tank Awards organized by the Prospect Magazine.

Dezinformační debata

Prague Security Studies Institute a Zastoupení Evropské komise v ČR Vás srdečně zvou na debatu s názvem „Zelená dohoda pro Evropu na české dezinformační scéně: současná situace a doporučení pro budoucnost“, která se koná ve čtvrtek 24. února 2022 od 14:30 do 16:00 v prostorách Evropského domu.

Zack Kramer

It is with a heavy heart that we must announce the tragic, and totally unexpected, passing away of our highly valued colleague and dear friend, Zack Kramer, approximately a week ago. Zack was known for his indefatigable spirit, kindness, positive energy, can-do attitude and dedication to our common public policy goals and the cause of freedom. He was a warm and wonderful co-worker and human being who will be terribly missed by all of us.

The New Czech Government in Pro-Kremlin Media A Case Study of Sputnik CZ

Researchers from Prague Security Studies Institute (PSSI) monitored the website Sputnik CZ in the period from October to December 2021 to map how it reflected the formation of the new Czech government.

Cover Page IIB Report

Čeští investoři, stejně jako investoři z dalších států EU, čelí materiálnímu, reputačnímu a národně bezpečnostnímu riziku, pokud prodlužují členství v organizaci, která se nezdá být ničím více než Moskvou kontrolovaným nástrojem pro přesun státních prostředků do rukou zkorumpovaných ruských soukromých zájmů. Banka navíc využívá svého nového sídla v Budapešti k obcházení unijních sankcí vůči Rusku.

vizual_1920x1080

Prague Security Studies Institute uspořádal online diskusi pod názvem: "Jak může Česká republika reagovat na ruskou agresi vůči Ukrajině?"