News

The New Czech Government in Pro-Kremlin Media A Case Study of Sputnik CZ

Researchers from Prague Security Studies Institute (PSSI) monitored the website Sputnik CZ in the period from October to December 2021 to map how it reflected the formation of the new Czech government.

Cover Page IIB Report

Čeští investoři, stejně jako investoři z dalších států EU, čelí materiálnímu, reputačnímu a národně bezpečnostnímu riziku, pokud prodlužují členství v organizaci, která se nezdá být ničím více než Moskvou kontrolovaným nástrojem pro přesun státních prostředků do rukou zkorumpovaných ruských soukromých zájmů. Banka navíc využívá svého nového sídla v Budapešti k obcházení unijních sankcí vůči Rusku.

vizual_1920x1080

Prague Security Studies Institute uspořádal online diskusi pod názvem: "Jak může Česká republika reagovat na ruskou agresi vůči Ukrajině?" 

Pandora Papers Pespective

Výzkumníci Prague Security Studies Institute mapovali před volbami weby šířící dezinformace a jejich přístup ke kauze Pandora Papers. 

IIB Report

There are multiple security concerns surrounding the Russian-led International Investment Bank, IIB. These include a lack of transparency and accountability, suspected ties to Russian intelligence and fiduciary malfeasance.

Pandora Papers

Záznam diskuze s experty na téma “Pandora Papers: novinářská praxe a integrita ve střetu s alternativními médii” s důrazem na český kontext je nyní k dispozici na YouTube!

PSSI PF 2022

PSSI //PSSI/22 Dec 2021

PF 2022

We wish you a restful and rewarding holiday season and a happy and healthy new year!

Vaclav Havel and Roger Robinson

The Prague Security Studies Institute is a Havel – Reagan shop. It was inspired by these remarkable individuals – one a globally-respected voice of conscience and the other a world leader who embodied “Peace through Strength". 

Security in Indo-Pacific

Prague Security Studies Institute would like to invite you to a roundtable discussion organized in collaboration with MP-IDSA, and with the support of the Czech Ministry of Defence and the Indian Embassy in the Czech Republic. The event will be held online on December 13 from 13:00 CET (17:30 IST, and 07:00 EDT).

 European Democracy Action Plan

PSSI's Senior Fellow Jonáš Syrovátka discussed his experience in fighting misinformation in the Czech Republic during the High-Level Roundtable on the European Democracy Action Plan: A One-Year Bilan convened by the Lisbon Council.