Publications

Hostile Narratine Brief

Regional Security Program // The Beacon Project, Kristína Šefčíková (Czech and Slovak country chapters) / 10 Mar 2023

Hostile Narrative Brief: War in Ukraine. A Year of Aggression

Since Russia's invasion of Ukraine in February 2022, PSSI in cooperation with IRI's Beacon Project monitored narratives around topics of Ukrainian refugees, sanctions, energy security, and NATO in the CEE media environment and beyond. Together with local experts in Ukraine, Bulgaria, Slovakia, Romania, Czech Republic, Germany, Lithuania and Poland we analyzed over 23 million articles & posts to find actors disseminating content that has the potential to undermine support for Ukraine by exploiting socially contentious issues.
 
 
green deal january 2023
PSSI monitored the Czech online debate about the European Green Deal, climate change, and energy-related issues from June to December 2022. Besides mapping the general online debate and related disinformation, part of our goal was also to explore how relevant stakeholders engage in strategic communication on the topic and possibly counter any circulating manipulative discourse. The monitoring was part of a larger initiative of the International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project, European Green Deal: Mapping perceptions in Central and Eastern Europe, which took place in five EU countries simultaneously.
 
 
volby2
Prague Security Studies Institute (PSSI) se v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ podíval na veřejnou debatu v online prostoru o prezidentských volbách a kandidátech mezi prvním kolem voleb, které se konalo 13. a 14. ledna, a druhým kolem voleb, které proběhlo 27. a 28. ledna. Zaměřili jsme se konkrétně na to, jak bylo v předvolební kampani a v následné veřejné diskusi v online prostoru využito a manipulováno téma války na Ukrajině.
 
 
 
české volby

Regional Security Program // Natália Tkáčová, Kristína Šefčíková / 28 Jan 2023

České prezidentské volby v online prostoru (1. kolo)

Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoroval veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech od října 2022 do prvního kola voleb, které se konalo 13. a 14. ledna 2023.
 
 
 
Green Deal and the energy crisis

Regional Security Program // Kristína Šefčíková, Prague Security Studies Institute / 24 Jan 2023

The European Green Deal and the Energy Crisis in the Czech Information Space

The Prague Security Studies Institute (PSSI) monitored the Czech online debate about the European Green Deal, climate change, and energy-related issues from June to December 2022. The monitoring was part of a larger initiative of the International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project, European Green Deal: Mapping perceptions in Central and Eastern Europe, which took place in five EU countries simultaneously. 
voľby prosinec 2022
Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. 
 
 
Whats the story

The European Union-Western Balkan Summit that took place on December 6, 2022, in Tirana represented a significant milestone for the Balkan Region. The enthusiasm of being the host country of such an important event (the first ever in the Western Balkans) was contagious in Albania. In a country of only 110 years of which around 45 years were spent in isolation due to the communist regime, these kinds of events are perceived with a touch of “magic”.

České prezidentské volby v online prostoru listopad 2022 COVERPAGE

Prague Security Studies Institute (PSSI) v  rámci projektu „České volby v  éře dezinformací: prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. Tato měsíční zpráva se věnuje monitoringu z listopadu 2022, který zahrnoval 100 příspěvků s největším počtem interakcí na Facebooku ze strany prezidentských kandidátů, politických stran a jejich lídrů. Doplňuje jej analýza online debaty o kandidátech na webech známých šířením dezinformací a z mainstreamových médií, zaměřena na pronikání manipulativních narativů z okrajových platforem do politického mainstreamu.

Green Deal and the energy crisis

The Prague Security Studies Institute (PSSI), as part of the International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project, monitored the Czech debate on Facebook concerning the European Green Deal, climate change, and energy-related issues in October 2022. 

České prezidentské volby v online prostoru říjen 2022 COVERPAGE

Regional Security Program // Natália Tkáčová, Kristína Šefčíková, Prague Security Studies Institute / 8 Dec 2022

PSSI Perspectives #24: České prezidentské volby v online prostoru: říjen 2022

Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech.