News

20thTTA Winner Rosette

In a ceremony held in London on February 8, the Prague Security Studies Institute was announced the winner of the Economics and Financial Affairs Award at the prestigious 20th Annual Think Tank Awards organized by the Prospect Magazine.

Dezinformační debata

Prague Security Studies Institute a Zastoupení Evropské komise v ČR Vás srdečně zvou na debatu s názvem „Zelená dohoda pro Evropu na české dezinformační scéně: současná situace a doporučení pro budoucnost“, která se koná ve čtvrtek 24. února 2022 od 14:30 do 16:00 v prostorách Evropského domu.

Zack Kramer

It is with a heavy heart that we must announce the tragic, and totally unexpected, passing away of our highly valued colleague and dear friend, Zack Kramer, approximately a week ago. Zack was known for his indefatigable spirit, kindness, positive energy, can-do attitude and dedication to our common public policy goals and the cause of freedom. He was a warm and wonderful co-worker and human being who will be terribly missed by all of us.

The New Czech Government in Pro-Kremlin Media A Case Study of Sputnik CZ

Researchers from Prague Security Studies Institute (PSSI) monitored the website Sputnik CZ in the period from October to December 2021 to map how it reflected the formation of the new Czech government.

Cover Page IIB Report

Čeští investoři, stejně jako investoři z dalších států EU, čelí materiálnímu, reputačnímu a národně bezpečnostnímu riziku, pokud prodlužují členství v organizaci, která se nezdá být ničím více než Moskvou kontrolovaným nástrojem pro přesun státních prostředků do rukou zkorumpovaných ruských soukromých zájmů. Banka navíc využívá svého nového sídla v Budapešti k obcházení unijních sankcí vůči Rusku.

vizual_1920x1080

Prague Security Studies Institute uspořádal online diskusi pod názvem: "Jak může Česká republika reagovat na ruskou agresi vůči Ukrajině?" 

Pandora Papers Pespective

Výzkumníci Prague Security Studies Institute mapovali před volbami weby šířící dezinformace a jejich přístup ke kauze Pandora Papers. 

IIB Report

There are multiple security concerns surrounding the Russian-led International Investment Bank, IIB. These include a lack of transparency and accountability, suspected ties to Russian intelligence and fiduciary malfeasance.

Pandora Papers

Záznam diskuze s experty na téma “Pandora Papers: novinářská praxe a integrita ve střetu s alternativními médii” s důrazem na český kontext je nyní k dispozici na YouTube!

PSSI PF 2022

PSSI //PSSI/22 Dec 2021

PF 2022

We wish you a restful and rewarding holiday season and a happy and healthy new year!