Events

Upcoming Events

PSSI MP-IDSA Event

Prague Security Studies Institute would like to invite you to a roundtable discussion organized in collaboration with MP-IDSA, and with the support of the Czech Ministry of Defence and the Indian Embassy in the Czech Republic. The main issues discussed will include: What are the implications of changing dynamics of major power rivalry for India and European countries? Can new emerging partnerships between the EU and India secure a peaceful Indo-Pacific despite the rise of Chinese ambitions in the region?

Dr. Xavier Pasco

Dr. Pasco, Director of the Foundation for Strategic Research, will deliver an online guest lecture on December 13, 2021. The lecturer will provide a perspective on the "European strategic culture", with a view on its foundations as well as its limitations and dilemmas, in the context of space.

Past Events

LOGO_EUSPA_vertical_quadri transparent 300ppi

Mr. Stefano Iannitti, Head of the Security Department at European Union Agency for the Space Programme (EUSPA), delivered an online guest lecture entitled “The Link Between Space and Security: The Role and the Experience of the EU Agency for the Space Programme” on December 6, 2021. 

fb_cover_dezinfo-debata_listopad_2021

PSSI pořádal debatu o perspektivách české bezpečnosti. V rámci akce byla představena studie mapující odolnost zemí střední a východní Evropy vůči vlivovému působení autoritativních států. Následoval kulatý stůl zaměřený na výhledy do budoucna a úkoly pro budoucí politickou reprezentaci.

PSSI_Economics-and-Technology-Emerging-New-Threats_v_960x503

The Prague Security Studies Institute conducted a lecture evening entitled “Economics and Technology: Emerging New Threats” which took place on November 9 at the American Center.

twitter_cover_dezinfo-debata_podzim_2021

Parlamentní volby se blíží a česká veřejná debata se vyostřuje. V této situaci se daří dezinformacím, hoaxům a konspiracím poškozujícím jednotlivé subjekty. Zkušenosti z minulosti ukazují, že můžou mít dopad na volební výsledky.

238721213_10159624091343156_4115243789950078299_n

PSSI Vás zve na sledování online streamu diskuze s experty a zástupci politických stran na téma společenské odolnosti vůči vnitřním a vnějším hrozbám v regionech V4, Východního partnerství a západního Balkánu s důrazem na český kontext.