Events

Upcoming Events

Past Events

238721213_10159624091343156_4115243789950078299_n

PSSI Vás zve na sledování online streamu diskuze s experty a zástupci politických stran na téma společenské odolnosti vůči vnitřním a vnějším hrozbám v regionech V4, Východního partnerství a západního Balkánu s důrazem na český kontext.

ochrana_EU_parlamanet_fb

V dnešním globalizovaném světě k sobě mají světové mocnosti blíže než kdy dřív, a to především díky ekonomickým, kulturním a politickým vazbám. Toto propojení však může být lehce zneužito k prosazování vlastního vlivu uvnitř cizích států, o čemž se Evropská unie v posledních letech přesvědčila, protože se stala cílem vlivových operací autoritářské Číny a Ruska. Jakým způsobem tyto mocnosti svůj vliv v EU prosazují a do jaké míry mohou ovlivnit jednu z jejích nejdůležitějších institucí, Evropský Parlament? 

Sunset Party Photo Facebook Event Cover-5

Open RAN has received significant attention as a possible option for future 5G networks, but the solution raises as many questions as it answers. These include questions associated with the security implications of having Chinese state-owned and other enterprises involved as vendors and architects of the underlying technology as well as broader concerns associated with the way these solutions have been developed. This roundtable assessed these security implications and the options facing policymakers.

2001638S-LIGHLY-LARGER

Given the Biden administration’s expansion of capital market sanctions on June 3, to include investment bans on 59 Chinese enterprises, it is now time to decide where Europe will stand on leveraging the CCP's access to European exchanges to deter or penalize corporate human rights and national security abusers. Europe has yet to come to terms with officially -sanctioned and other Chinese corporate "bad actors" in its respective capital markets, but this will need  to change as the facts emerge publicly. 

shutterstock_1684718194

V pátek, 21. května 2021, Prague Security Studies Institute (PSSI) pořádal veřejnou online debatu na téma “Důsledky Vrbětic - jak reagovat na stupňování hybridního působení”. Záznam debaty je k dispozici online.