News

české volby
Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoroval veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech od října 2022 do prvního kola voleb, které se konalo 13. a 14. ledna 2023. 
 
 
Green Deal and the energy crisis
The Prague Security Studies Institute (PSSI) monitored the Czech online debate about the European Green Deal, climate change, and energy-related issues from June to December 2022. The monitoring was part of a larger initiative of the International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project, European Green Deal: Mapping perceptions in Central and Eastern Europe, which took place in five EU countries simultaneously.
voľby prosinec 2022
Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. Tato měsíční zpráva se věnuje monitoringu z prosince 2022, který zahrnoval 100 příspěvků s největším počtem interakcí na Facebooku ze strany prezidentských kandidátů, politických stran a jejich lídrů. Doplňuje jej analýza online debaty o kandidátech na webech známých šířením dezinformací a z mainstreamových médií, zaměřena na pronikání manipulativních narativů z okrajových platforem do politického mainstreamu.
 
České prezidentské volby v online prostoru listopad 2022 COVERPAGE

Prague Security Studies Institute (PSSI) v  rámci projektu „České volby v  éře dezinformací: prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. Tato měsíční zpráva se věnuje monitoringu z listopadu 2022, který zahrnoval 100 příspěvků s největším počtem interakcí na Facebooku ze strany prezidentských kandidátů, politických stran a jejich lídrů. Doplňuje jej analýza online debaty o kandidátech na webech známých šířením dezinformací a z mainstreamových médií, zaměřena na pronikání manipulativních narativů z okrajových platforem do politického mainstreamu.

The European Green Deal as a Scapegoat, Green Deal in the Czech Online Information Space COVERPAGE

The Prague Security Studies Institute (PSSI), as part of the International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project, monitored the Czech debate on Facebook concerning the European Green Deal, climate change, and energy-related issues in October 2022. 

České prezidentské volby v online prostoru říjen 2022 COVERPAGE

Regional Security Program //Natália Tkáčová, Kristína Šefčíková, Prague Security Studies Institute/8 Dec 2022

České prezidentské volby v online prostoru: říjen 2022

Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech.

Conference-Vila-Lanna-2022-Thumbnail
The international interdisciplinary conference Bosnia and Herzegovina: Post-Colonial and Post-Conflict Heritage of a European State took place in Prague (Vila Lanna) on November 10, 2022. It was organized by the Institute of History of the Czech Academy of Sciences in cooperation with the Institute of Philosophy of the Czech Academy of Sciences and Prague Security Studies Institute.
8599_jana-robinson

PSSI’s Managing Director, Jana Robinson, contributed to the 2022 GlobState Conference, held under the auspices of the Chief of the General Staff of the Polish Armed Forces. The event discussed Central and East European perspective on the future security environment, future battlespace and military operations, shaping the future warfare and military strategies. Dr. Robinson spoke on Session 2C: “Future Battlespace and Military Operations”. 

františek

On Nov 28, 2022, our Space Security Program Project Coordinator, Frantisek Avrat, addressed the intersection between remote sensing and  security as part of a panel discussion at the Czech Copernicus User Forum 2022 organized by CENIA, Czech Environmental Informational Agency, Ministry of Transportation, and Ministry of Environment. 

 Kevin O

PSSI has the pleasure to bring to you the 5th episode of the Space Cafè Radio - PSSI Space Security Mini-Series, a radio series focused on allied preparedness to face the rapidly changing space domain.