Events

Upcoming Events

7th_space_conf_logo_s_datem

The Prague Security Studies Institute (PSSI) plans to hold its 7th Prague Space Security Conference since the inception of its Space Security Program in 2010. Entitled “Forging Strategic Partnerships in the Global Space Race”, it will be held on 16-18 June 2024, in Prague, Czech Republic.

Past Events

twitter_cover_dezinfo-debata_podzim_2021

Parlamentní volby se blíží a česká veřejná debata se vyostřuje. V této situaci se daří dezinformacím, hoaxům a konspiracím poškozujícím jednotlivé subjekty. Zkušenosti z minulosti ukazují, že můžou mít dopad na volební výsledky.

238721213_10159624091343156_4115243789950078299_n

PSSI Vás zve na sledování online streamu diskuze s experty a zástupci politických stran na téma společenské odolnosti vůči vnitřním a vnějším hrozbám v regionech V4, Východního partnerství a západního Balkánu s důrazem na český kontext.

ochrana_EU_parlamanet_fb

V dnešním globalizovaném světě k sobě mají světové mocnosti blíže než kdy dřív, a to především díky ekonomickým, kulturním a politickým vazbám. Toto propojení však může být lehce zneužito k prosazování vlastního vlivu uvnitř cizích států, o čemž se Evropská unie v posledních letech přesvědčila, protože se stala cílem vlivových operací autoritářské Číny a Ruska. Jakým způsobem tyto mocnosti svůj vliv v EU prosazují a do jaké míry mohou ovlivnit jednu z jejích nejdůležitějších institucí, Evropský Parlament? 

Sunset Party Photo Facebook Event Cover-5

Open RAN has received significant attention as a possible option for future 5G networks, but the solution raises as many questions as it answers. These include questions associated with the security implications of having Chinese state-owned and other enterprises involved as vendors and architects of the underlying technology as well as broader concerns associated with the way these solutions have been developed. This roundtable assessed these security implications and the options facing policymakers.

2001638S-LIGHLY-LARGER

Given the Biden administration’s expansion of capital market sanctions on June 3, to include investment bans on 59 Chinese enterprises, it is now time to decide where Europe will stand on leveraging the CCP's access to European exchanges to deter or penalize corporate human rights and national security abusers. Europe has yet to come to terms with officially -sanctioned and other Chinese corporate "bad actors" in its respective capital markets, but this will need  to change as the facts emerge publicly.