Events

Upcoming Events

Dezinformace o válce na Ukrajině a strategická komunikace_585x516px

Válka na Ukrajině od února tohoto roku zásadně formuje veřejný společenský diskurz i politickou debatu v naší zemi. Dezinformační média se snaží podávat falešný obrázek dění na frontě, podrývat ochotu přijímat ukrajinské uprchlíky, narušovat politickou vůli k dodávkám zbraní a další pomoci Ukrajině a vyvolávat paniku z možné eskalace konfliktu, včetně jaderné eskalace.

What you need to know about China-in-Europe -- economic ties, covert activities, technology transfer, and more

Ms. Didi Kirsten Tatlow, Senior Reporter for International Affairs at Newsweek, will deliver an online guest lecture entitled “What you need to know about China-in-Europe -- economic ties, covert activities, technology transfer, and more” on November 30, 2022.

Past Events

PSSI_Dezinformacni_debat_GreenDeal_2022_v2

Prague Security Studies Institute a Zastoupení Evropské komise v ČR uspořádali debatu s názvem „Zelená dohoda pro Evropu na české dezinformační scéně: současná situace a doporučení pro budoucnost.“

vizual_1920x1080

Prague Security Studies Institute uspořádal online diskusi pod názvem: "Jak může Česká republika reagovat na ruskou agresi vůči Ukrajině?" 

Pandora Papers

PSSI uspořádal online stream diskuze s experty na téma “Pandora Papers: novinářská praxe a integrita ve střetu s alternativními médii” s důrazem na český kontext.

9426_security-indo-pacific-1920x1005

Prague Security Studies Institute would like to invite you to a roundtable discussion organized in collaboration with MP-IDSA, and with the support of the Czech Ministry of Defence and the Indian Embassy in the Czech Republic. The main issues discussed will include: What are the implications of changing dynamics of major power rivalry for India and European countries? Can new emerging partnerships between the EU and India secure a peaceful Indo-Pacific despite the rise of Chinese ambitions in the region?

Dr. Xavier Pasco

Dr. Pasco, Director of the Foundation for Strategic Research, delivered an online guest lecture on December 13, 2021. The lecturer provided a perspective on the "European strategic culture", with a view on its foundations as well as its limitations and dilemmas, in the context of space.