Events

Upcoming Events

7th_space_conf_logo_s_datem

The Prague Security Studies Institute (PSSI) plans to hold its 7th Prague Space Security Conference since the inception of its Space Security Program in 2010. Entitled “Forging Strategic Partnerships in the Global Space Race”, it will be held on 16-18 June 2024, in Prague, Czech Republic.

Past Events

Capital_Markets_Dimensions_v_560x560px (1)

PSSI hosted a public online discussion titled „Capital Markets Dimensions of Forced Labor Trafficking“, which took place March 2nd, 2023.

 
Untitled design (4)

Prague Security Studies Institute (PSSI) organizoval panelovou debatu s názvem „Prezidentské volby v éře dezinformací“, která se uskutečnila ve středu 8.2.2023 v prostorách Kavárny na Boršově (Náprstkova 272/10, 11000 Praha 1). 

 

 

 
Green Deal a energetická krize v českém informačním prostoru_560x560px

Prague Security Studies Institute zorganizoval panelovou debatu s názvem „Zelená dohoda pro Evropu v českém informačním prostoru“, která se uskutečnila v prostorách Skautského institutu (Staroměstské náměstí 4/1, 110 00 Praha, druhé patro - sál Minuta).

What you need to know about China-in-Europe -- economic ties, covert activities, technology transfer, and more

Ms. Didi Kirsten Tatlow, Senior Reporter for International Affairs at Newsweek, delivered an online guest lecture entitled “What you need to know about China-in-Europe – economic ties, covert activities, technology transfer, and more” on December 7, 2022.

Dezinformace o válce na Ukrajině a strategická komunikace_585x516px

Válka na Ukrajině od února tohoto roku zásadně formuje veřejný společenský diskurz i politickou debatu v naší zemi. Dezinformační média se snaží podávat falešný obrázek dění na frontě, podrývat ochotu přijímat ukrajinské uprchlíky, narušovat politickou vůli k dodávkám zbraní a další pomoci Ukrajině a vyvolávat paniku z možné eskalace konfliktu, včetně jaderné eskalace.