Publications

české volby

Regional Security Program // Natália Tkáčová, Kristína Šefčíková / 28 Jan 2023

České prezidentské volby v online prostoru (1. kolo)

Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoroval veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech od října 2022 do prvního kola voleb, které se konalo 13. a 14. ledna 2023.
 
 
 
Green Deal and the energy crisis

Regional Security Program // Kristína Šefčíková, Prague Security Studies Institute / 24 Jan 2023

The European Green Deal and the Energy Crisis in the Czech Information Space

The Prague Security Studies Institute (PSSI) monitored the Czech online debate about the European Green Deal, climate change, and energy-related issues from June to December 2022. The monitoring was part of a larger initiative of the International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project, European Green Deal: Mapping perceptions in Central and Eastern Europe, which took place in five EU countries simultaneously. 
voľby prosinec 2022
Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. 
 
 
Whats the story

The European Union-Western Balkan Summit that took place on December 6, 2022, in Tirana represented a significant milestone for the Balkan Region. The enthusiasm of being the host country of such an important event (the first ever in the Western Balkans) was contagious in Albania. In a country of only 110 years of which around 45 years were spent in isolation due to the communist regime, these kinds of events are perceived with a touch of “magic”.

České prezidentské volby v online prostoru listopad 2022 COVERPAGE

Prague Security Studies Institute (PSSI) v  rámci projektu „České volby v  éře dezinformací: prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. Tato měsíční zpráva se věnuje monitoringu z listopadu 2022, který zahrnoval 100 příspěvků s největším počtem interakcí na Facebooku ze strany prezidentských kandidátů, politických stran a jejich lídrů. Doplňuje jej analýza online debaty o kandidátech na webech známých šířením dezinformací a z mainstreamových médií, zaměřena na pronikání manipulativních narativů z okrajových platforem do politického mainstreamu.

Green Deal and the energy crisis

The Prague Security Studies Institute (PSSI), as part of the International Republican Institute’s (IRI) Beacon Project, monitored the Czech debate on Facebook concerning the European Green Deal, climate change, and energy-related issues in October 2022. 

České prezidentské volby v online prostoru říjen 2022 COVERPAGE

Regional Security Program // Natália Tkáčová, Kristína Šefčíková, Prague Security Studies Institute / 8 Dec 2022

PSSI Perspective #24: České prezidentské volby v online prostoru: říjen 2022

Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech.

Dezinformační narativy o válce na Ukrajině v ČR a ve střední Evropě Coverpage

Dezinformace kolem války na Ukrajině jsou součástí hybridního působení Ruské federace. Předkládaná zpráva analyzuje na základě monitoring v ČR i v dalších zemích střední a východní Evropy dezinformační narativy z období červen – říjen 2022, vyhodnocuje jejich trendy a dává konkrétní komunikační doporučení.

Response of the Prague Security Studies Institute to the European Commission’s Call for Feedback on

Today, PSSI offered feedback to a legislative proposal from the European Commission aimed at tackling the global scourge of forced labor. Whereas the proposal currently focuses on products produced using forced labor, PSSI wishes to stress to the Commission the benefits and importance of investigating, tracking, and banning the companies behind these products.

České volby v éře dezinformací Prezidentské volby 2023 (představení projektu) Coverpage

Volby a předvolební kampaně představují úrodnou půdu pro manipulativní diskurz a dezinformace o kandidujících subjektech i o volbách jako takových.