PSSI Perspective #26: České prezidentské volby v online prostoru: prosinec 2022

Natália Tkáčová, Kristína Šefčíková / 9 Jan 2023

Prague Security Studies Institute (PSSI) v rámci projektu „České volby v éře dezinformací: Prezidentské volby 2023“ monitoruje veřejnou online debatu o prezidentských volbách a jednotlivých kandidátech. 
 
 

Tato měsíční zpráva se věnuje monitoringu z prosince 2022, který zahrnoval 100 příspěvků s největším počtem interakcí na Facebooku ze strany prezidentských kandidátů, politických stran a jejich lídrů. Doplňuje jej analýza online debaty o kandidátech na webech známých šířením dezinformací a z mainstreamových médií, zaměřena na pronikání manipulativních narativů z okrajových platforem do politického mainstreamu.

Pozornost kandidátům byla diverzifikovanější než v předchozích měsících. Zatímco Andrej Babiš stále vedl v počtu nejinteraktivnějších příspěvků na Facebooku, ve zbývajících třech sledovaných kategoriích zájem o něj klesl. Do popředí se více dostala Danuše Nerudová v souvislosti s kauzou na Mendelově univerzitě a Jaroslav Bašta, kterému se dostalo více podpory než v předchozích měsících, a to zejména od Tomia Okamury. Do debaty znovu pronikla minulost kandidátů, avšak psalo se o ní pouze v souvislosti s Petrem Pavlem. I přesto, že došlo ke změně některých jmen kandidátů když Nejvyšší správní soud rozhodl o registraci Karla Diviše a z volby vypadla Denisa Rohanová, na debatu to nemělo zásadní vliv. Vzhledem k blížícím se volbám neočekáváme zásadní změnu kurzu veřejné debaty.