Defunding dezinformačních aktérů v Česku a na Slovensku

Dezinformační aktéři v Česku a na Slovensku profitují ze svých aktivit využíváním svých podporovatelů prostřednictvím finančních darů, příjmů z reklamy nebo prodeje produktů, pod záminkou boje za svobodu a národní zájmy. Mnozí z nich si uvědomují, že aktivita na dezinformační scéně může být jednoduchou příležitostí vydělat si. Tento projekt se věnuje zvyšování povědomí o finanční motivaci skryté za dezinformacemi.

 

V rámci projektu jsme připravili vzdělávací kvízy, které vtipnou formou poukazují na manipulační taktiky dezinformátorů a jejich financování. Během kvízu se dozvíte správné odpovědi i své skóre, proto je vhodný i pro samostatnou práci. Kvíz je dostupný v české i slovenské verzi.

 

Součástí projektu byly spolupráce, jejichž výsledkem byla série mediálních výstupů na téma dezinformace jako byznys. Patří mezi ně investigace ruské finanční podpory mladých českých politiků a Ruského centra v Plzni, v spolupráci s Investigace.cz, a článek na Aktuálně.cz. V rámci partnerství se slovenskými médii vznikl článek na Aktuality.sk a debata v pořadu .pod lampou v spolupráci s .týždeň.sk.

 

Na závěr projektu výzkumníci PSSI vydali analýzu taktik dezinformátorů s finanční motivací, známých také jako obchodníky se strachem. Analýzy věnované českému i slovenskému prostředí si můžete stáhnout níže.

 

Projekt podpořilo Open Information Partnership. 

Related