Diskuze Jak chránit Evropský parlament před autoritářskými vlivy?

 
 

23 Jun 2021/PSSI

V dnešním globalizovaném světě k sobě mají světové mocnosti blíže než kdy dřív, a to především díky ekonomickým, kulturním a politickým vazbám. Toto propojení však může být lehce zneužito k prosazování vlastního vlivu uvnitř cizích států, o čemž se Evropská unie v posledních letech přesvědčila, protože se stala cílem vlivových operací autoritářské Číny a Ruska. Jakým způsobem tyto mocnosti svůj vliv v EU prosazují a do jaké míry mohou ovlivnit jednu z jejích nejdůležitějších institucí, Evropský Parlament?

V posledních letech čelí Evropská unie zvýšené míře vlivových operací ze strany autoritářských států. Tyto snahy se mimo jiné soustředí na Evropský parlament, jehož ovlivnění může mít neblahý dopad na zahraniční i domácí politiku EU. O vlivových operacích je proto nutné diskutovat a hledat způsoby, jak se jim bránit. Jsou instituce EU zranitelné, co se týče cizího působení? Jakým způsobem mohou jejich slabiny zneužít autoritářské státy? A jaká opatření by proti jejich působení měla přijmout sama EU?
 
Na tyto a další otázky odpovídali: Pavel Havlíček, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky, Šimon Pinkas, projektový asistent Prague Security Studies Institute a Aneta Zachová, šéfredaktorka časopisu Euractiv. Debatu moderoval Jonáš Syrovátka, programový manažer Prague Security Studies Institute.
 
Akce se konala v rámci projektu Authoritarian Shadows in the European Union vedeném think-tankem Political Capital. Záznam diskuze je k dispozici tady.